A termikus szél pedig a geosztrófikus szél magassággal történõ változásának nagysága.
Ja, és a geosztrófikus szél egyenlõ a köznyelvben elterjedt szél fogalmával, de mivel a súrlódást nem veszi figyelembe, ezért a geosztrófikus szél tulajdonképpen az a szél ami a szabad légkörben (a légkör azon része, ahol a domborzat illetve a surlódás már nem számít) fúj.
És persze a levezetés megértéséhez némi analízis ismeret elengedhetetlen.
Kiindulási pont a geosztrófikus szélegyenletek x,y illetve z irányú komponenseinek egyenlete. Hogy ezen szélegyeneletek miért így néznek ki , az most nem fér bele rövidített, szupergyors-tempójú meteorológiai óránkba. Fogadjuk el tényként a következõket:(az egyenletekben f a Coriolis-erõt - a Föld forgásából származó eltérítõ erõ -, ró a levegõ sûrûségét, g pedig a gravitációs gyorsulást jelenti. A kis g azonban nem a gravtiációra utal, hanem a geosztrófia rövidítése!)
Figyelembe véve, hogy a hõmérséklet csak a nyomás függvénye, ezen kifejezések segítségével meg tudjuk határozni a hõmérséklet változását:
A geosztrófikus szélösszetevõk magasság szerinti változása pedig a következõképpen néz ki:
Ha ezekbe az egyenletekbe behelyettesítjük a korábban meghatározott hõmérsékleti gradienseket, akkor megkapjuk a geosztrófikus szél u illetve v irányú komponenseinek magassággal történõ változását:
Tehát olyan légkörben, ahol a hõmérséklet csak a nyomás függvényében változik, a geosztrófikus szél komponensei nem változnak a magassággal, azaz barotróp légkörben nincs termikus szél.