A térképen lévõ görbék az ún. izobárok. Nem keverendõ össze a partvonallal, az is görbe, de az izobárokon szám is látható (pl.: 995, 1000, 1005, ... stb.). Az izobárok az azonos nyomású pontokat összekötõ görbék. Ha megrajzolunk egy ilyen térképet, akkor kirajzolódnak olyan helyek, ahol alacsony-, illetve magas a légnyomás. Ezeket jelentik a vastag A és M betûk. Az alacsonynyomású helyek a ciklonok középpontjai, a magasak az anticiklonokat jelentik. Az 1. ábrán Norvégia partjainál, illetve a Fekete-tenger északi részén van egy-egy ciklon. Anticiklon helyezkedik el pl. Spanyolország felett. Az izobárok 5 hPa-onként vannak meghúzva. Egy mély ciklonban akár 950 hPa alá is süllyedhet a nyomás, bár ez elég ritka; izmosabb anticiklonoknál pedig 1050 fölé. Egy hurrikánban 900 hPa alatti légnyomás értékek is vannak, egy tornádóban pedig akár 500 hPa alá is süllyedhet a nyomás.
Az északi féltekén a ciklonok az óramutató járásával ellentétes irányban örvénylenek, míg az anticiklonban az óramutató járásával megegyezõ irányban történnek a mozgások. Azaz ha úgy állunk, hogy a szél mögülünk fúj, akkor bal oldalon van az alacsony nyomású terület, jobbra pedig a magas. Az 1. ábra alapján tehát Magyarországon északi, északnyugati szél fúj.
1. ábra: Idõjárási helyzet Európában 2007. január 4-én 00 UTC-kor
Nem kell nagy megfigyelõtehetség, hogy észrevegyük: a ciklonok közepébõl vastag görbe vonalak jönnek ki, valamelyiken háromszögek, valamelyiken félkörök vannak, de van olyan is, amelyiken mindkettõ megtalálható. Ezek a frontok, melyek az idõjárás-változásokat okozzák. A farkasfogas-háromszöges a hidegfront, a félkörös a melegfront. Látható, hogy a melegfront "megy elöl", mögötte meleg levegõ áramlik a magasban. A hidegfront van "hátul", e mögött hideg levegõ érkezik. A két front közti területet nevezzük melegszektornak. Mivel a hidegfront gyorsabban mozog, mint a meleg, lassan utol fogja érni azt. Ekkor beszélünk okklúziós frontról, ezen láthatók mind a farkasfogak, mind a félkörök. A pont, ahol a két front találkozik, az okklúziós pont. Az utolérés hamarább történik meg a ciklon középpontjához közel, és halad egyre távolabb, a meleg szektort egyre szûkül, az okklúziós front úgy növekszik, mintha egy cipzárt húznánk össze. A ciklon addig él, amíg a két oldalán megvan a hõmérsékleti kontraszt.
A képen látható izobárstruktúrát nevezzük idõjárási helyzetnek. Azért jó ezt tudni, mert elsõ ránézésre nagy vonalakban lehet valamit mondani az idõjárásról. Ugyanis a különbözõ bárikus rendszerekhez a különbözõ évszakokban más és más idõjárási események kapcsolhatók. Pl. anticiklonban nyáron szép napos idõ van, õsszel, télen viszont tartósan ködös területek is elõfordulhatnak. A ciklonokban változékony, szeles az idõ, a frontok mentén felhõs, csapadékos az idõjárás. Vannak természetesen átmeneti területek, amelyekre nem lehet azt mondani, hogy ciklon, vagy anticiklon. Ilyenek pl. anticiklon pereme, azori orr helyzet, bárikus mocsár, ciklon elõ-, illetve hátoldal, ciklonális vagy anticiklonális izobárikus görbülettel. Egy térség idõjárását az is meghatározhatja, hogy a különbözõ bárikus képzõdmények a térséghez képest milyen helyzetben van (pl. anticiklon Magyarországtól délre). Az 1. ábrán látható idõjárási helyzetet a következõképpen lehetne jellemezni: Magyarország egy anticiklon peremén helyezkedik el, de az idõjárást még meghatározza egy elvonult ciklon, amelynek hátoldalán hideg levegõ érkezett a Kárpát-medencébe. Ugyanakkor nyugat felõl egy melegfront súrolja az országot észak felõl, a magasban már elkezdõdik a meleg levegõ beáramlása. A sok izobár szeles idõt sejtet, aminek hatására valószínûleg nem hûl le éjszaka a levegõ brutális módon.
Erõsen felhõs ég Szélcsend 20 Celsius fok Nincs említésre méltó meteorológiai jelenség | Erõsen felhõs ég Gyenge délkeleti szél 2 Celsius fok Párásság | Közepesen felhõs ég Szélcsend 12 Celsius fok Záporos csapadék volt.(A múlt idõre a "]" jel utal, ld. leírás) |
2. ábra: állomási adatok |
A napijelentés térképen fel van tüntetve pár meteorológiai állomás adata is. A valóságban ennél sokkal több állomás van, de ha az összeset ráraknánk, akkor elég kaotikus lenne a kép. A 2. ábrán pár állomás adatai láthatóak. Az állomásokat a kicsi körök reprezentálják, és a következõ idõjárási elemek olvashatók le róla:
- Borultság: Minél nagyobb a sötét rész aránya a kicsi körben, annál több felhõ borítja az eget. Ha egy "x" szerepel a körben, akkor ott nem volt felhõzeti megfigyelés, mert automata az állomás (pl. London).
- Szél: A kis körbõl lóg ki egy vékony vonal, ami a szélirányt mutatja. Ennek a hivatalos neve: szélzászló. Ha felfelé lóg a zászló, akkor északról fúj a szél, ha jobbra, akkor keletrõl, és így tovább. Ha nincs szélzászló, akkor szélcsend van. A szélzászló végén van egy vagy több, rövidebb vagy hosszabb vonal. Ez a szélsebességet jelzi. Minél több van, annál nagyobb a szél.
- Hõmérséklet: A bal felsõ sarokban lévõ szám mutatja a mért hõmérsékletet.
- Jelenidõ: Ez azt takarja, hogy volt-e az állomáson a mérés idõpontjában valamilyen szignifikáns idõjárási esemény. Egy szimbólummal jelölik, helye a hõmérsékleti érték alatt van. Hosszadalmas lenne kitérni minden egyes szimbólumra, mert összesen 100 kód van használatban, de nagyjából a következõket kell jelenidõ alatt érteni:
- esõ: pötty, vagy pöttyök szerepel(nek) a szimbólumban
- hó: csillag, vagy csillagok szerepel(nek) a szimbólumban
- szitálás: vesszõ, vagy vesszõk szerepel(nek) a szimbólumban
- ónos esõ/szitálás: hullámvonal ponttal/vesszõvel
- havas esõ: pötty és csillag egyszerre
- köd: három vízszintes vonal szerepel a szimbólumban
- zúzmarás köd: ugyanaz, mint a köd, de a vonalak között egy "v" jel is van.
- párásság: két vízszintes vonal szerepel a szimbólumban (= jel)
- zivatar: villámjel, fölötte havazásra vagy esõre utaló szimbólum
- záporos csapadék: élére állított háromszög felette vagy esõre utaló szimbólum
- elmúlt idõjárás: ha az elõzõ észleléskor volt valami jellegzetes, de most már ez nincs, akkor ilyen jelenidõt ad az észlelõ. Ekkor a szimbólum jobb oldalán egy "]" jel van
- hófúvás: egymást keresztezõ nyilak
- száraz légköri homály: végtelen jel
- jégesõ: kis háromszög élével felfelé