Nem kelünk korán, hiszen ráérünk. Persze a nem korán, azt jelenti, hogy nem fél hatkor. Hanem negyed nyolckor:)Az egyik legjobb éjszakánk volt, hajnalban még sikerül feléleszteni a tüzet, így reggelire csinálunk teát. Biztonság kedvéértelrakunk még négy darab száraz fát. Megkajálunk, összepakolunk és kb 8 óra körül lépünk ki a házikó ajtaján.
Éjjel nem esett, de hajnalban igen erõsen fújt a szél, amely szerencsére az indulásra lecsendesedett. Elég sok felhõvan az égen, de nem esik. Néhol még a
nap is süt. A napi terv kb 13 km-re lévõ házikó az Abiskojaure nevû tó partján. A terep nem változik,továbbra is törpebokrok, és kövek között menetelünk. Visszagyaloglunk a Kungsledenre és észak felé folytatjuk utunkat.
A térkép szerint a tó ahova igyekszünk 500 méteres tengerszint feletti magaságon van, és most mi még javában 800 felettvagyunk. De egyelõre nem lejt az út, tovább megyünk a Giron és a Gárdenvággi hegycsúcsok közötti szûk völgyirányába.
Ott fogjuk megkezdeni az ereszkedést. De addig még keresztülvágunk egy rénszarvaslegelõn. Itt is találkozunkrénszarvasokkal, némelyik nyakában különbözõ színû nyakörvek vannak. Valószínûleg a rénszarvasok itt olyanok, mintaz Alpokban a szarvasmarhák, csak ezeknek a nyakában nincs kolomp. Valamennyire biztos háziasítva vannak, mert mártöbbször tapasztaltuk, hogy nem rohannak el egybõl, mikor meglátnak minket. Amúgy a csordát általában egy idõsebb állatvezeti. Érdekes hogy ezeknél az állatoknál a nõstények is hodanak agancsot. A veszélyre egy hangosabb prüszkölésselhívják fel egymás figyelmét, ilyenkor az egész banda futásnak ered.
Lassan elhagyjuk a tavat, amely mellett eddig jöttünk és betérünk a
korábban emlegetett völgybe.
A Gárdenvággi oldalábanhaladunk, az eddigi legkövesebb terepen, amellyel találkoztunk. Alig ereszkedünk valamit, de azért csak lefelé visz azút. A magasabb hegyek felhõben vannak, csak északnyugat felé tisztább az idõ. A szél továbbra is a hátunk mögül fúj.Megkerüljük a hegyet és elénk tárul az @411%Abiskojaure és Kamajakka folyó völgye@, amely alattunk kb 250 méterrel terül el.Innen kezd el lejteni a terep, a szintkülönbséget kb 2-3 km alatt tudjuk le. Ismét visszatérünk a fák közé, utoljára méga Kaitumjaure partján találkoztunk nyírfákkal.
Az eddigi legnagyobb szabadtéri sátorozóhelyre bukkanunk: kb 10-15 placc van a fák között kialakítva a sátrak számára.Természetesen most már nem táborozik ott senki. A nap kisüt, kellemes meleget áraszt. Elérjük az
Abiskói Nemzeti Parkot.A táblán egy csomó minden dolog fel van tüntetve, többek között az is hogy a park területén nem lehet sátrazni. Így már érthetõvé válik,miért találkoztunk nemrég azzal a nagy táborhellyel.
Az állomásig már nem állunk meg. Átkelünk a legalább 10 méter széles
Kamajakkan,az eddigi leghosszabb hídon, majd11.30-kor megállunk az Abiskojaurestugorna nevû állomás egyik épülete mellett. Valahol itt kell lennie a mára betervezett kunyhónakis, de nem találjuk meg. Aztán végül ráakadunk,
de csak darabokban. Úgy látszik valakinek nem tetszett a kis házikó. A tervmegváltozott. Mindenképpen tovább kell mennünk. De mielõtt ezen tanakodnánk, leülünk és eszünk. Miután jóllakunk:) elkezdünkazon filózni mi legyen. Végül rövid tanakodás után úgy döntünk lejövünk Abiskóba. Nem akarunk már a cél elõtt 5 km-rel sátrazni,majd Abiskóban töltjük a két megmaradt napot a vonatig. Még Saltoluoktában a két német srác vett napijegyet 60 svéd koronáért, amiért használhatták a wc-t, mosdót, konyhát. Reméljük létezik ilyen lehetõség majd Abiskóban is.
Továbbindulunk. Fák között bandukolunk, a
turistaút is egyre szélesebb. A mélyebb keréknyomok arrautalnak, hogy kvadokkal is szoktak erre járkálni. A keréknyomokat már korábban, Tjaktjastugorna nevû állomásnál,azaz a hágó után is felfedeztük.Itt már õsz van, a nyírfák levelei már sárgulnak és hullanak. A nap továbbra is süt, eléggé meleg van. A terep errefelé máralig köves, tisztára olyan mintha Magyarországon járnánk valamelyik szép õszi nap, csak itt 3-4 méteres nyírfák borítják a környéket,az otthoni 15-20 méter magas tölgyfák helyett.
Az Abiskojaure végére érünk, és a tó
egy szélesebb patakban, az Abiskojakka-ban folytatódik. Az állomástól Abiskó még 13 km-re van, így amai napi táv is 20 km felett lesz. Tény, hogy ma is nagyon jó átlaggal meneteltünk, de akkor is már fáradtak vagyunk és márnagyon szeretnénk beérni a célba. Kellemesen süt a nap, a klímával is lehet valami, szokatlanul meleg van és a nemzeti park tábláján feltüntetettadatok szerint itt még orchideafélék is élnek, az országban egyedülállóan.
Nemsokára már térerõt is jelez a telefon. Leülünk egy nagy sziklára ,majd gyorsan küldök egy sms-t a Juditnak,krichard pedig telefonálásba kezd. Sok túrázóval találkozunk. Az Abiskojakka mellett menetelünk, lassan fogynak akilométerek. Idõhúzás végett krichard õrült telefonálásba kezd, négy beszélgetést bonyolít le 20 perc alatt. Ezzel isfogynak a méterek. A jakka mellettünk kanyarogva, dühösen zubogva halad a nagy tó, a Tornetrask irányába. Itt már látjukaz emberi civilizáció nyomait is: két helyütt újítanak fel éppen hidat az útvonalon, emberek, munkagépek, helikoptersegítségével.
De csak elfogynak az utolsó méterek és közel két hét után átlépjük az oly sok fotón látott Kungsleden kaput. Le is fotózzuk magunkat az EMDT zászlóval. Az idei négy külföldi túra közül végre legalább az egyik teljes sikerrel zárult! Megcsináltuk! Bezzeg az elején,mikor átázva, dühösen, csalódottan felvertük elsõ éjszaka a sátrat még nem gondoltuk volna hogy idáig jutunk. Meg akkor sem mielõtt kiderült, hogy ingyenesek a tavak. De most mégis itt állunk! Szuper!
Abisko turistaállomás külön vasútállomással rendelkezõ, az ottani méretekhez képest elég nagy komplexum. Egy négyszintes, hotel jellegû épület, vagy 20 apartmanház, elég sok kempinghely, konyha épület tartozik ide. A fõépületben konferenciateremaprócska könyvtár, étterem, tv szoba, internethelyiség, bolt is található.
Bementünk, lecuccoltunk és krichard megérdeklõdtemi a helyzet a napidíjjal. Kiderült hogy itt is van napidíj, ami csak 25 SEK, azonban sátrazni csak itt lehet, mivel még eza terület is a nemzeti park része. A kemping fejenként 80 koronába kerül egy napra, ez magában foglalja a korlátlan "épülethasználatot", zuhanyt, konyhát. Emellett maradunk végül. Kifizetjük két napra a kempingdíjat, majd benézünk a boltba isÉs mit látunk? Campingas C206-t (40 SEK)! Hogy rohadjon meg! Ha innen indulunk északnak, akkor simánvehettünk volna palackot és akkor nem kellett volna görcsölni a tûz miatt. De most már mindegy. Utólag azt mondhatom,izgalmasabban alakult így:)
Keresünk sátorhelyet, felverjük a sátrat. Feleslegesen cipeltük a 6 fát! De mindegy, ha nem hoztuk volna magunkkalakkor biztos szükség lett volna rájuk.
Epilógus
Az elkövetkezõ két nap eléggé unalmasan telt és nem is részletezném különösebben, hogy a krichard hányszor alázott meg makaóban én pedig hányszor vertem meg snapszerben:). Nem csináltunk egész nap semmit, csakzuhanyoztunk,ettünk, kártyáztunk és sétáltunk a környéken. Egyik nap bementünk megnézni magát Abiskót (Abisko Östra) is. Jól tettük, ugyanisráakadtunk egy hatalmas szupermarketre, ahol minden feleannyiba került mint a turistaállomás boltjában. Itt vettük meg ahazaútra a kaját. Aztán végre csak eljött a szerda és megkezdtük az utazást hazafelé.