Keressétek a Csúcsrajárás alkalmazást a Google Playen!
Keressétek a Csúcsrajárás alkalmazást a Google Playen!
Túráink közül
Lepke 40
(2007-03-17)
2007.03.22 Egy keszthelyi teljesítménytúrán, a Lepke 40-en is résztvettünk. Kellemes, nem nagyon megeröltetô túra volt, a leírás elolvasható itt.
Mostanában
Répáshuta kirándulás
(2024. február 13.)
Õszi kirándulás a Déli-Bükkben Répáshuta környékén
Lillafüred kirándulás
(2024. február 13.)
Körtúra Lillafüred-Felsõhámor környékén barlangokkal, forrásokkal, kilátókkal.
Kasprowy Wierch
(2024. január 30.)
Nyári túra a Lengyel-Tátrában a Gáspár-csúcsra
Lorenz-hágó
(2024. január 30.)
Átkelés a Lorenz-hágón a Magas-Tátra szlovák oldalán
Morskie Oko
(2024. január 30.)
Körtúra a Lengyel-Tátrában az Öt tó-völgyében és a Morskie Okonál
Hochschwab
(2024. január 30.)
A Hochschwab hófehér dolomitsziklái
Vereda da Ponta de Sao Laurenco
(2023. október 5.)
Madeira II - Vereda da Ponta de Sao Laurenco
Levada das 25 Fontes
(2023. október 4.)
Madeira IV - Levada das 25 Fontes
Pico Ruivo
(2023. október 4.)
Madeira V - A Kõris-hegyrõl a Kékesre
AK: Körösladány-Dévaványa
(2023. október 3.)
Rövid, de annál unalmasabb kéktúra az Alföldön

Forrástúra a Gerecsében 33

Teljesítménytúra
Honlapra került:2012. február 5. A leírást készítette: feherb
Idõpont: 2011. december 11.
Indulás: 07:30 Vértesszõlõs
Érkezés: 14:00 Vértesszõlõs
Résztvevõk: feherb, Kati, Via
Túraparaméterek
A túra hossza33 km
Szintkülönbség900 m
ÚtvonalVértesszõlõs -> János-forrás -> Ranzinger kilátó -> Turul -> Bunchu-kút -> Természetbarát-forrás -> Vértestolna -> Hidegkút -> Vértesszõlõs
Szintidõ8 ora
HelyszínGerecse
Idõjárás
János-forrás
Már két hegységben voltam ilyen forrástúrán, a Gerecsében még nem. Sajnos ez a rendezvény nem tartozik bele a rendezõség által kiírt túramozgalomba, aminek során a különbözõ hegységekben lévõ forrástúrákon kell részt venni, ezért a Gerecse számomra már ugrott. Ezért a külön jelvényrõl is lemaradtam, ami annak jár, aki 3 tájegységben teljesíti a túrákat. Legalábbis egy idõre, mert azért idén megcélzom még a mátrai túrát.

Ranzinger-kilátó
Már kezdésre ott voltunk a túra rajtjában, Vértesszõlõsön. Beneveztünk a sötét kocsmában, és elindultunk az úton. Felmentünk a falu feletti domboldalba, ahonnan sikeresen le is jöttünk a János-forráshoz. Már messzirõl láttunk a Ranzinger Vince kilátót a domb tetején, ahova feljutva már egyáltalán nem tûnt olyan hidegnek a reggel, mint induláskor. Fel is mentem a kilátóba, ahonnan Tatabánya északi részére, a vasútra és az autópályára van a legjobb kilátás. Még szerencse, hogy a lépcsõk mellé hálót is tettek, mert elég para a kilátó annak, aki tériszonyos. Így viszont a klausztrofóbiásoknak gáz felmenni.

Kilátás Tatabányára
A túra legjobb része ezután jött. Átsétáltunk a Szelim-barlanghoz, majd onnan a turulhoz, ahonnan egész jó képeket lehetett készíteni a városról. Maga a Szelim-lyuk kicsit az erdélyi Csodavárra emlékeztetett, de persze ez annak csak kicsinyített mása lehetne. A Turulnál kicsit tovább elidõztünk, amíg vonatokat fotóztam onnan fentrõl, ahogy Tatabánya állomásra járnak be, majd nyugat felé indultunk el, bele a Gerecsébe.

Bunchu-kút
A Természetbarát-forrásnál
A Bunchu-kút volt a következõ célpont, majdnem egy tízessel arrébb. Itt már kezdtem éhes lenni, de csak menet közben lehetett, nem álltunk valami jól az idõvel. Jött egy kis szalagozott, jelzetlen rész, majd elérve az OKT-t, rövidesen ismét forrásba ütköztünk, ahol nem volt ember, hanem egy kódot kellett leolvasni. Ez volt a Természetbarát-forrás. Visszatérve az OKT-ra Vértestolna felé vettük az irányt. Utunk során az elsõ, és egyben az utolsó lakott településen jártunk. Minden ház kéménye füstölt, valamelyikbõl sárga füst szállt fel. Egy lélek sem volt az utcákon. Mindenki ebédhez készülõdött, esetleg templomban voltak a népek. A kocsmában csak pár helyi volt, egyébként túrázókkal telt meg a hely. A kocsmárostól kellett kérni a bélyegzést az igazolólapra.

Távolban a Gerecse
Hideg-kút
Elõttünk magasodott az Öreg-Kovács, most már csak ezen kellett átmászni, hogy beérjünk a célba, hiszen Vértestolna a hegy másik oldalán van. Mi észak felõl kerültük meg, az oldalában ejtettük útba az utolsó forrást, ami egyben a legszebb is volt. Ez a Hideg-kút, ahol kaját is adtak a rendezõk. Be is toltunk pár zsíros deszkát. Most már biztos volt, hogy legalább 1, de inkább 1,5 órával szintidõ elõtt beérünk a célba, bõven világosban. Nem is nagyon siettünk. Fel kellett mászni az Öreg-Kovács és a Kereszt-hát közti nyeregbe, ezzel a szint is le volt tudva. A tetõn megkaptuk utolsó pecsétünket, Via pedig szembesült azzal, hogy 31 helyett 33 km a túra. Lekecmeregtünk a hegy tövében fekvõ Vértesszõlõsre, ahol átvettük a fa alakú jelvényt.