Keressétek a Csúcsrajárás alkalmazást a Google Playen!
Keressétek a Csúcsrajárás alkalmazást a Google Playen!
Túráink közül
Mostanában
Dél-Börzsönyi kilátások 15
(2025. április 6.)
Dél-Börzsönyi kilátások ismét, 15 évvel később.
Déil-Mátra kirándulás
(2025. február 20.)
Nyári bozótos túra a Mátrában
Ötscher
(2025. február 20.)
Ötscher mászás az őszi Alpokban
Ötschergraben
(2025. február 20.)
Őszi szurdoktúra az Ötschergrabenban
Adrspasske skály
(2024. október 12.)
Csehországi túra a kővé vált óriások között
Lucní hora
(2024. október 12.)
Tavaszi - nyomokban téli - kirándulás az Óriás-hegységben
Elba-forrás
(2024. október 12.)
Megpróbáltuk felkutatni az Elba forrását a hó alatt, de ratrakkal kellett volna jönnünk
Dendeocse mászás
(2024. október 11.)
Újra a dendeocsén, de most már fel is mentünk a tetejére
Boncsos-tető
(2024. október 10.)
Nyári körtúra a Balaton-felvidéken a Boncsos-tető körül
Oberrothorn
(2024. október 10.)
Matterhorn-bámulós túra a Valais-i Alpokban

Szurdok 40

Teljesítménytúra
A leírást készítette: szabola
Időpont: 2006. július 2.
Indulás: 9.05 - Dobogókő
Érkezés: 19.50 - Pomáz
Résztvevők: krichard, szabola
Máskor is voltunk már ezen a túrán 2007  2010  2013 
Túraparaméterek
A túra hossza44 km
Szintkülönbség1800 m
ÚtvonalDobogókő - Jász-hegy - Fényes-forrás - Lukács-árok - Rám-szakadék - Rám-hegy - Miklós-forrás - Thirring-sziklák - Dobogókő - Zsivány-sziklák - Joci-forrás - Nagy-Szoplák oldala - Vaskapu-völgy - Vaskapu-szurdok - Hutaiúttelep - Golyvás-forrás - Pilisszentkereszt DNY-i része - Szurdok - Szent-kút - Morgó-hegy - Kerekes-hegy - Tölgyikrek - Salabasina-forrás - Holdvilág-árok - Nagy-Csikóvár - Janda Vilmos kh. - Pomáz
HelyszínVisegrádi-hegység
Legmagasabb tengerszint feletti magasságDobogókő - 699 méter
Időjárás
Felhős ég, időnként jelentéktelen eső. Európa idôjárása
Magyarázat a térképhez
A hét közepén gondoltam arra, hogy el kellene menni túrázni egyet valahova. Először egy szombati túrát néztem ki valahol a Bakonyban, de aztán bizonyos okok miatt vasárnap lett belőle. És így esett a választás a Szurdok 40 nevü teljesítménytúrára, amelynek hallatlan előnye volt, hogy a Pilisbe és a Visegrádi-hegységbe invitált, tehát nem kellett sokat utazni reggel. Szerencsére meg tudtam füzni a krichardot, hogy jöjjön el velem, mert egyedül nem hiszem hogy belevágtam volna. Már a kiírásban is felhívták a figyelmünket, hogy nem könnyű a túra, amiröl magunk is meggyőződtünk. Az 1800 méteres szintkülönbség 44 km alatt nem tünt olyan soknak, hiszen a börzsönyi vulkántúra 400 méterrel több szintemelkedéssel rendelkezett és azt is kibírtuk simán. De ez mégis más volt mint utólag kiderült.

Nevezés
A_Dunakanyar_mindig_hálás_téma
Indulás után
A túra Dobogókőről indult és a már jól ismert Pomázra érkezett. A kocsit a pomázi hév megállóban hagytuk, és busszal mentünk fel a hegytetőre. A túrán nem volt szintidő, a lényeg hogy este fél kilencre be kellett érnünk a célba. Nem akartunk reggel korán kelni ezért csak 9 után pár perccel vágtunk neki a 44 km-nek. Az Eötvös turistaháztól indultunk. Nem volt rossz idő, de a nap nem sütött, ami talán szerencse is volt számunkra, mert az elején ugyan nem de pár kilométer után már rendesen izzadtunk. Csak egy poló volt rajtam és elkövettem azt a hibát, hogy felvettem az esőkabátomat, ami pillanatok alatt megizzasztott és utána már nem vettem le nehogy megfázzak.

A Lukács-árok bejárata
A Lukács-árok felső része
A Lukács-árokban
Szerencsére az első pár kilométeren lefelé kellett mennünk - mondjuk nemigen lehetett volna másmerre:) - méghozzá Dömös irányába. Már itt bizonyossá vált, hogy nem lesz könnyű utunk, mert az elmúlt pár nap csapadékos időjárása eléggé sarassá változtatta a terepet, a krichard már itt csúszkált sima talpú cipőjében, szerencsére az én bakancsommal könnyebb volt biztosan lépnem. Pár kilométer után egy murvás úthoz értünk, majd lefordultunk a Lukács-árok irányába.

Még sosem jártam erre, fogalmam se volt, hogy vannak ilyen helyek is a hegységben. A Lukács-árok a közismert Rám-szakadékkal párhuzamosan fut lefelé, de az élmény az sokkal vadabb. Nincs kiépített szakasz, mint a testvérénél, de az út ugyanolyan.
A Lukács-árokban
Na jó, olyan nagyobbacska vizesések nincsenek, de azért eléggé nehézkes terep. Lassan haladtunk lefelé a völgyben, amely hol összeszükült, hol kicsit kiszélesedett. A keresztbe dőlt fák, illetve sziklatömbök nehezítették a járást. Marhára élveztem a dolgot, szinte minden percben megálltam valamit fényképezni. Fel se merült bennem, hogy ilyen helyek is vannak errefelé. Aránylag hosszan nyúlt el a völgy és hiába lefelé haladtunk, a sebességünk nem volt észvesztő. Utolsók voltunk a százhatvan-valahány indulóból, de ez abszolút nem érdekelt. Itt jutottam el arra a pontra, hogy levettem a esőkabátomat és lecseréltem a polómat. A polót valóban cserére hoztam, igaz nem 5 km után akartam váltani. De nem volt mit tenni.

A Rám szakadékban
A Rám-hegy orma
Végül leértünk az árok aljába és visszafelé indultunk a Rám-szakadékban. A völgy elején megálltunk pár percre, krichard evett meg ittunk is. Elindultunk felfelé a völgyben és itt volt az első ellenőrző pont- na jó a második, az elsővel a Rezső-kilátónál találkoztunk, a rajttól 500 méterre. Megkínáltak cseresznyével, pecsételtünk és indultunk is tovább. Még vissza kellett valahogy kapaszkodnunk Dobogókőre és az még elég messzinek tünt. A közismert szakadékban nagyon jó tempóban haladtunk. Rég jártam erre és a régi láncokat kicserélték fém kapaszkodókra, ami könnyebbé tette a haladást. Nagyon jó kis környék ez is, a nagy sziklák között lefelé rohanó patak partján haladtunk felfelé. Aránylag hamar felértünk a szakadék tetejére. ahonnan tovább folytattuk utunkat a Rám-hegy irányába.
 
Kilátás a Rám-hegyről keleti irányba
Sokat jelentett számomra a csoki amit a krichard hozott. Minden komolyabb emelkedő előtt megettem belőle egy keveset és sokkal jobban bírtam a felfelé kaptató meredek szakaszokat. Lehet hogy ez csak valami lelki dolog, a tudat, hogy ettem a csokiból segített, de az is lehet, hogy tényleg erőt adott. A krichard azt mondta, ő nem érez különbséget. Felkaptattunk a Rám-hegyre. Itt se jártam még soha,de nem bántam meg hogy megismertem a helyet. Szép kilátás nyílt a környező hegyekre. Itt is találkoztunk egy pecsételő hellyel, eleget tettünk a feladatunknak, majd indultunk tovább. Itt már lehagytunk pár embert, nem mi voltunk az utolsók. Ezt nem azért mondom, hogy milyen fasza csávók vagyunk, csak azért mert a Ricsi már az elején - 6-8 km után! - elkezdte, hogy nem fogunk beérni időben. Tény, hogy a töke kivolt, mert a cipője a Lukács-árokban, majd a Rám-szakadékban szarrá ázott. Itt legalább kapott egy kis önbizalmat, hogy már nem mi vagyunk az utolsók.

Dobogókő felé
Dobogókő felé
Tovább indultunk Dobogókő felé. Visszatértünk a müútra, majd benéztünk a Miklós- forráshoz is. Elvileg a túrán nem voltak meghatározva, hol vannak az ellenőrző pontok, ezért minden olyan helyre, amely fel volt tüntetve a leírásban érdemes volt bemenni, hátha ott bújik meg egy ellenőrzőhely. Nem mintha csalni akartunk volna, de a Miklós forráshoz tartó 150 méteres kitérőt kihagyhattuk volna. Nem voltunk szomjasak abszolút és pont sem találtunk ott. De azért bementünk, ki tudja. Folytattuk utunkat. A turistajelzés letért a müútról és meredeken indult felfelé egy villamosvezeték részére kialakított vágaton, amelyben eléggé rendesen megnőtt az aljnövényzet. Másfél méteres csalán illetve gyalogbodza mezőkön keresztül vezetett az elég rendesen csúszós, saras út, de azért hősiesen felküzdöttük magunkat és beértünk az erdőbe. Esett valamicskét az eső, de szerencsére nem igazán okozott gondot. Még javában kellett fölfelé mennünk. De hogy ne legyen olyan egyszerü a dolog, nem egyből Dobogókőre vitt az út, hanem még egy kis kitérőt kellett tenni a Thirring sziklák felé. Ezek azok a sziklák, amik Dobogkőtől északra, közvetlenül a közismert kilátóhelyek alatt terülnek el a hegy oldalában a fák között.Itt újra pecsételőhellyel találkoztunk, kaptunk egy kis nápolyit, majd a sziklákat megkerülve végül feljutottunk újra a kiindulási turistaház elé.

A Vaskapu sziklák
A Vaskapu sziklák
A Vaskapu sziklák
Itt most nem kellett pecsételnünk, nem is álltunk meg csak vettünk egy kis vizet és folytattuk utunkat. Jó tempóban haladtunk bár egy tíz perces bénázás nem tudtunk nem kihagyni. Az egyik elágazónál rossz irányba fordultunk de szerencsére nem lett belőle nagyobb gond és még időben korrigáltuk a hibát. Azaz az elöttünk haladó srác:) . Mi csak követtük. Elmentünk a Zsivány-sziklák mellett, majd a Vaskapu-völgy felé vettük az irányt. Azt hittem naívan, hogy Dobogókőről Pilisszentkeresztig csak lefelé fogunk menni, de nem így történt. A Vaskapu völgy bejáratáig néhol kellett emelkednünk, de végül elértük a völgy bejáratát. Itt azonban nem mentünk végig lefelé hanem a Vaskapu-sziklákhoz kapaszkodtunk fel.
A Vaskapu sziklák
Szerencsére elég jól bírtuk a kaptatót, és végül elértük a sziklákat is. Hát azok se voltak semmik! Elvileg jelzett turistaút nem jön ide fel, de a szervezők erre hozták az útvonalat, ami érthető. Ezek azok a sziklák, amik a Pilis oldalában látszanak a Dobogókő felé vezető müútról. A mészkősziklákban hatalmas lyukak tátongtak, némely sziklát rendszeresen mászásra is használták.

Innen végig, igaz az elején eléggé meredeken tartottunk lefelé, és újabb előttünk haladókat fogtunk be. A Ricsinek itt már rendesen fájta térde lefelemenetnél és azon drukkolt, hogy a célig minél többet kelljen felfelé! menni, mert akkor nem fájt neki. Elértük a Klastrom forrást és itt sem álltunk meg, hanem mentünk tovább Pilisszentkereszt irányába. A szervezők a lehető legkevesebbszer akarták az útvonalat keresztülvinni lakott területen és ezért Szentkeresztre se ment be. A falu szélén haladtunk végig, egy rövid utcácskán majd a falun keresztülfolyó patak mellett haladtunk ismét embermagasságú növények között.

A pilisszentkereszti szurdok
Nemsokára elértük a szentkereszti szurdok bejáratát, amit már ismerősként köszöntöttünk. A szurdok aljához érve lakoma! fogadott minket. Még csak alig voltunk túl a túra felén, de azért már három nagyobb és nehezebb szurdokon, völgyön verekedtük végig magunkat. És itt a szervezők által felállított sátorban bodzaszörp, meggyszörp, őszibarack, lekváros és májkrémes kenyér fogadott minket korlátlan fogyasztással:) Mindketten megittunk majdnem egy liter a szörpökből,ettünk fejenként két kenyeret, bekaptunk egy adag csokit. Nem maradtunk itt se sokat, elvégre egyikünk se volt nagyon fáradt. Itt szintén lehagytunk pár túrázót és a krichard is úgy gondolta itt már hogy be fogunk érni időben.

A Tölgyikrek felé
A Holdvilág-árok felé a piros sávon
Csak hát még két nagyobb emelkedő előttünk volt. Először is fel kellett mennünk a Tölgyikrekhez. Az út első szakasza nem volt vészes, a müút mellett az erdőben haladtunk, majd a környékbeliek által jól ismert kápolnához másztunk fel. Na jó nem kellett mászni, és meredek sem volt az út, de azért felfelé haladtunk. A kápolnánál található Szent-kút forrás eléggé jó vizet adhat, mert láttuk, hogy néhányan palackokba töltve viszik haza. Itt megint kavarogtunk egy kicsit, de aztán megtaláltuk ismét a helyes utat, természetesen felfelé. Számomra eléggé meredeknek tünt innen az út egészen a sárga sáv jelzésig. Többször is megálltam pár pillanatra és bevártam amíg a Ricsi utolért. Most szerencsére nem fájt a lába. De végül felértünk és elindultunk a Tölgyikrek irányába. Ezt már ismertük szintén a Pilis 50-ről és így másodszorra már nem is tünt olyan hosszúnak ez a szakasz.

A Holdvilág árokban
A Holdvilág árokban
Az ikreknél pecsételtünk, majd elindultunk lefelé a Holdvirág-árok bejárata irányába. Enyhén lejtő, aránylag hosszú, erdei úton haladtunk, majd rákanyarodtunk az utolsó nagyobb emelkedő, a Holdvirág-árokba vezető turistaútra. Az út eleinte lankásabban, igaz hatalmas aljnövényzet kíséretében vezetett felfelé. A patak ott csordogált mellettünk, majd újabb pecsételőhelyet érintettünk. Itt sem álltunk meg, nem volt rá szükség és pár száz méter után elértük az árok végében lévő piros létrát. Felmásztunk, de innen még korántsem volt vége a kaptatónak, mert még vagy pár száz métert kellett eléggé meredeken felfelé haladnunk.

A Nagy Csikóváron
Az utolsó csúcs a Nagy-Csikóvár volt, oda még fel kellett másznunk. A Holdvirág-árok tetejétől még eléggé hosszan vitt az út egészen a csikóvári nyeregig, ahol rátértünk a zöld háromszög jelzésre, amely a csúcsra vitt fel minket. Itt is találkoztunk egy pecsételőhellyel, amelynek már nem volt hely a lapon. Pillanatok alatt felértünk a csúcsra, aminek marhára örültem, mert sokkal messzebbre vártam a tetőt. De innen a krichardnak igazi szenvedés volt a lefele út. A Csikóvár oldalán eléggé meredeken vitt lefelé a jelzés, fától fáig haladtunk és a térde nemigen bírta. Néha megpróbált hátrafelé menni, mert sokkal elviselhetőbb volt így számára az ereszkedés. Nagy nehezen elértük a Janda Vilmos kulcsosházat, ahonnan már akár sötétben is letaláltunk volna. Itt már biztosak voltunk abban, hogy meglesz a túra. Útközben krichard megette a kaját amit hozott magával az utolsó morzsáig. És szerencsére abszolút nem fájt már a térde. Nagyon megnyomtuk az utolsó szakaszt, főleg a Pomázon átvezető rettentöen unalmas és hosszú részt és nyolc óra előtt tíz perccel már a kitüzőket vettük át.

Nagyon jó túrát tudtunk magunk mögött és abszolút nem bántuk meg, hogy nekivágtunk. Marha jó helyeken haladtunk, a hegység olyan részeit is megismertük, ahol még sohasem jártunk. A túra nehézségéhez és a krichard fájós térdéhez mérve, elég jó időt futottunk. A szervezés kiváló volt. Mindenkinek ajánlani tudom.